Volleyball

Congratulations Lady Bulldogs - Regional Semi finalalist



Click
 here for printable 2017 Volleyball Schedule
     

             Head Coach:  Leven Barker  
                           Sub Varsity Coaches: Lauren Nolan, Ashley Smith      
              903-693-2552 ext. 1135
              903-693-7753 fax
                                                                          
Date Time                  VARSITY Record
Aug. 4 TBA scrimmage vs Central Heights, New Diana --- 
Aug. 5 TBA scrimmage @ White Oak ---
Aug. 8 7.00 vs Bullard W 25-19,25-15,25-18
Aug. 10 TBA @ Garland Sachse L 19-25,18-25,19-25
Aug 11-12 TBA @ Garland Tournament W4  L3
Aug. 15 7:00 vs Whitehouse L 25-20,25-27,25-19,19-25,13-15
Aug. 17&19 TBA @ ETBU Tournament W 5  L1
Aug. 22 4:30 @ Marshall W 25-12,25-21,25-12
Aug. 22 
@ Marshall vs New Diana  W 23-25,25-19,25-17,25-18 
Aug 24-26 TBA @ Forney Tournament W3  L1
Aug. 29 4:30 @ Lindale L 10-25,26-24,18-25,26-24,11-15
Aug. 29 
@ Lindale vs Quitman W 23-25,25-22,25-20,25-15
Sept. 5 7:00 vs Hallsville L 24-26,17-25,25-23,26-28
Sept. 8 4:30  @ Whitehouse  L 17-25,18-25,16-25
Sept. 12 7:00 @ Gilmer W 25-9,25-18,25-23
Sept. 19 7:00 vs Diboll W 25-11,25-12,25-14
Sept. 23 11:00 @Tatum L 25-11,20-25,21-25,24-26
Sept. 26 7:00 vs Rusk W 25-16,23-25,25-21,25-20
Sept. 29 4:30 @ Henderson W 25-18,25-14,25-14
Oct. 7 12:00 vs Center W 25-10,25-13,25-19
Oct. 10 7:00 vs Tatum L 21-25,27-25,25-27,25-17,15-17
Oct. 13 4:30 @ Rusk W 25-18,27-25,19-25,27-25
Oc.t 17 7:00 vs Henderson (Senior night) W 25-10,25-19,25-10
Oct. 24 7:00 @ Center W 25-5,25-10,25-12
Oct. 28  2:30 @ Henderson vs Rusk L 25-17,24-26,14-25,25-23,11-15
    @ Henderson vs Tatum  W 24-26,25-14,11-25,25-13,15-3
Oct. 31  7:30 @ TJC vs Spring Hill  Bi District W 25-17,25-11,25-23 
Nov. 4  3pm  @ Winona vs Rains   Area W 23-25,25-22,25-20,25-10 
Nov. 7  7:00 @ TJC vs Wills Point  Reg. Quarterfinals W 25-22,25-17,25-20 
Nov. 10 8pm @ Mesquite Poteet vs Krum Reg. Semi L 20-25,11-25,21-25 
Date Time JUNIOR VARSITY Record  
Aug. 4 TBA scrimmage vs Central Heights, New Diana   ---          
Aug. 5 TBA scrimmage @ White Oak ---
Aug. 8 6:00 vs Bullard W 25-13,25-20
Aug. 10&12 TBA @ Gary tournament W4  L2
Aug. 15 6:00 vs Whitehouse W 25-17, 25-15
Aug. 19 TBA @ Hallsville tournament 1st pl W3
Aug. 22 5:30 @ Marshall  W 25-19,25-9
Aug. 22
@ Marshall vs New Diana W 25-5,25-11      
Aug. 29 5:30 @ Lindale L 25-18,22-25,23-25
Aug. 29
@ Lindale vs Quitman W 25-12,25-9
Aug. 31,Sept. 2 TBA @ Winona tournament W5  L1
Sept. 5 5:30 vs Hallsville L 17-25.25-17.24-26
Sept. 8 5:30 @ Whitehouse W 25-23,25-20
Sept. 12 5:30 @ Gilmer W 25-22,25-16
Sept. 19 5:30 vs Diboll W 25-12,25-22
Sept. 26 5:30 vs Rusk W 25-19,25-18
Oct. 7 11:00 vs Center W 25-9,25-8
Oct. 10 5:30 vs Tatum W 25-13,25-11
Oct. 17 5:30 vs Henderson W 25-5,25-12
Oct. 24  5:30 @ Center W 25-5,25-18 
Date Time FRESHMAN Record
Aug. 4 TBA     scrimmage vs Central Heights, New Diana --- 
Aug. 5 TBA @ White Oak scrimmage ---
Aug. 8 4:30 vs Bullard W 25-19,25-22
Aug. 15 4:30 vs Whitehouse W 17-25,25-21,25-17
Aug. 19 TBA @ Hallsville tournament W2  L1
Aug. 22 4:30 vs Marshall cancelled  
Aug. 22    vs New Diana cancelled 
Aug. 29 4:00 @ Lindale W 25-17,25-20
Aug. 29
@ Lindale vs Quitman W 25-18,25-8             
Sept. 1 TBA @ Winona tournament 1st place W3                
Sept. 5  4:30 vs Hallsville W 26-10,23-25,25-16
Sept. 8 5:30 @ Whitehouse L 22-25,23-25
Sept. 12 4:30 @ Gilmer W 25-13,25-15
Sept. 19 4:30 vs Diboll W 25-12,25-13
Sept. 26 4:30 vs Rusk 25-19,25-12
Oct. 7 10:00 vs Center  cancelled
Oct. 10 4:30 vs Tatum W 25-8,25-17 
Oct. 17  4:30 vs Henderson W 25-7,25-11 
Oct. 24  4:30 @ Center cancelled